poniedziałek, 28 stycznia 2019

Gen non-agouti


Gen non-agouti a jest  genem recesywnym, który ogranicza produkcję melaniny  we włosach tylko do jednego z jej rodzajów – czarnobrązowej eumelaniny.  Wszystkie więc odmiany barwne, oparte na tej mutacji, a jest ich bardzo wiele, są określonym rozcieńczeniem tego czarnobrązowego koloru. Nie ma tu  odcieni czerwono-żółtawych, bo feomelanina jest wyłączona. 


Drugim efektem działania genu a jako homozygoty jest brak strefowego zabarwienia włosa, co ma miejsce w obecności podstawowego genu tego loci: A – genie agouti. Włosy a/a są jednakowo zabarwione na całej długości – bez tickingu. Są to dmiany z grupy Self i Pointed.                              


                                                                                                                                                                                          
W podstawowej formie homozygota a/a jest myszą czarną (w praktyce spotyka się włosy żółte za uszami, wokół narządów płciowych i sutków, co  jest niepożądane).  Recesywne geny „rozcieńczające” dają kolejno: b – czekoladowy,  ce – beżowy i bone,  d- niebieski, p-dove, b i d-lilac, d i p-silver, b i p- champagne, d i si – pearl, ch/ch– syjamy, ch/c  – himalaje, cch/ch – burmese, cch/ch i  d – blue burmese, odmiany z genami szynszyli: havanę, mock chocolate oraz pochodne. Jest to więc ogromna grupa odmian, szczególnie odmian ustandaryzowanych.

Recesywny gen non-agouti ma też wpływ na zachowanie zwierząt. Gryzonie non-agouti łatwiej się oswajają, są mniej agresywne i płochliwe w porównaniu z myszami agouti, mają mniejszy temperament: są mniej aktywne i ostrożne, ciszej piszczą, słabiej gryzą. Szerzej omówię ten mechanizm w notatce o genie agouti A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz