czwartek, 14 lutego 2019

Jakie geny wpływają na kolor sierści u myszy?


Istnieje wiele genów wpływających na kolor sierści u myszy. Zważywszy, że nowe mutacje wpływające na tę cechę mogą się pojawiać nadal – może ich być nieskończenie (to chyba jednak za duże słowo) wiele.  
Jest pięć podstawowych loci z takimi mutacjami: A, B, C, D i P. Kolor warunkują również takie mutacje jak ln, pe czy pa, ale najpopularniejsze są odmiany z mutacjami na owych podstawowych pięciu loci.  
I jeszcze jedna uwaga – chodzi o kolor, a nie wzór włosów czyli np. łaty lub przemieszanie włosów w różnych kolorach jak np. roan.

 
Locus A to miejsce genów agouti i non-agouti. Podstawową odmianą barwną jest mysz o ubarwieniu dzikim – agouti. Mutacje na loci A modyfikują wzór agouti (żółto-czarny) w różnym stopniu – od jednego ekstremum w postaci czysto żółtych włosów – do drugiego – czarnych.

 
Mutacje recesywne na loci B to geny zamieniające czarną eumelaninę na brązową.

 
Mutacje recesywne c  to geny różnego stopnia albinizmu, który czasem jak albinizm nie wygląda (ubarwienie syjamskie, szynszyle).

 
Mutacja recesywna d  zmienia strukturę włosa zbijając pigment w grudki i zostawiając „puste” przestrzenie, dające efekt rozbielonego koloru.

 
Również mutacja p  rozcieńcza kolor redukując kolor czarny, nie modyfikując żółtego.

Na schematach przedstawiłam wpływ omawianych mutacji  w trzech wariantach: na myszy o dzikim umaszczeniu i na ekstremalnie żółtej oraz na czarnej. Ponieważ są to mutacje recesywne brałam pod uwagę ich postać homozygotyczną. Niektóre postaci heterozygotyczne są również bardzo interesujące i uznane za standardowe ( szynszyla, burmese). Większość kombinacji barwnych to jednak odmiany niestandardowe – nieuznawane. Nie znaczy to, że nie znajdują one swoich amatorów lub że za standardowe nie zostaną uznane w przyszłości.
Oczywiście lepiej byłoby pokazać zwierzęta na zdjęciach, nie posiadam jednak – i nie zamierzam – wszystkich tych odmian barwnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz