wtorek, 27 listopada 2018

Syjamy i himalaje.



Kilka gatunków zwierząt domowych – przede wszystkim koty, ale i myszy, szczury, króliki, świnki morskie, fretki  - występują w odmianach syjamskich i/lub himalajskich.


















Recesywny gen ch,  będący genem pewnego rodzaju albinizmu, jako homozygota ch/ch  daje właśnie ubarwienie syjamskie.
W kombinacjach z innymi recesywnymi genami z serii c daje odmiany: himalajską (ch / c), colorpoint beżowy (ce / ch) i burmańską (cch / ch) (poniżej blue burmese).

 
 
Noworodki myszy syjamskich są nieodróżnialne od albinosów , a wybarwianie zaczyna się w wieku około tygodnia i może potrwać nawet kilka miesięcy. Na zdjęciu miot blue burmese.

 
 
Oczy myszy ch / ch nie są pigmentowane przy urodzeniu, ale stają się ciemniejsze wraz z wiekiem. Chociaż syjamy i himalaje mają czerwone oczy, to genetycznie rzecz biorąc są to odmiany o czarnych oczach (P), a czerwony  kolor jest spowodowany przez gen serii c.

 

Niewątpliwie najciekawszym problemem przy tej mutacji jest zależność wybarwiania się od temperatury otoczenia. Aktywność tyrozyny, kontrolowana przez geny serii c , w przypadku genu ch zwiększa się w niskich temperaturach, dlatego wybarwienia syjamów pojawiają się na „zimnych” częściach ciała: ogonie, uszach, stopach i końcu pyszczka. Hodując zwierzęta w zimnie uzyskamy ciemniejsze odcienie, które w czasie upałów zbledną.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz