wtorek, 27 listopada 2018

Syjamy i himalaje.



Kilka gatunków zwierząt domowych – przede wszystkim koty, ale i myszy, szczury, króliki, świnki morskie, fretki  - występują w odmianach syjamskich i/lub himalajskich.


















Recesywny gen ch,  będący genem pewnego rodzaju albinizmu, jako homozygota ch/ch  daje właśnie ubarwienie syjamskie.
W kombinacjach z innymi recesywnymi genami z serii c daje odmiany: himalajską (ch / c), colorpoint beżowy (ce / ch) i burmańską (cch / ch) (poniżej blue burmese).

 
 
Noworodki myszy syjamskich są nieodróżnialne od albinosów , a wybarwianie zaczyna się w wieku około tygodnia i może potrwać nawet kilka miesięcy. Na zdjęciu miot blue burmese.

 
 
Oczy myszy ch / ch nie są pigmentowane przy urodzeniu, ale stają się ciemniejsze wraz z wiekiem. Chociaż syjamy i himalaje mają czerwone oczy, to genetycznie rzecz biorąc są to odmiany o czarnych oczach (P), a czerwony  kolor jest spowodowany przez gen serii c.

 

Niewątpliwie najciekawszym problemem przy tej mutacji jest zależność wybarwiania się od temperatury otoczenia. Aktywność tyrozyny, kontrolowana przez geny serii c , w przypadku genu ch zwiększa się w niskich temperaturach, dlatego wybarwienia syjamów pojawiają się na „zimnych” częściach ciała: ogonie, uszach, stopach i końcu pyszczka. Hodując zwierzęta w zimnie uzyskamy ciemniejsze odcienie, które w czasie upałów zbledną.




poniedziałek, 26 listopada 2018

Albinizm



Geny serii  C, z wyjątkiem  dominujących genów C - genów pełnego koloru, warunkują w większym lub mniejszym stopniu albinizm, choć różne typy umaszczenia częściowo albinotycznego takie jak na przykład szynszyla lub gen umaszczenia himalajskiego pozornie na albinizm nie wyglądają.  
Jednak działanie alleli serii c ma charakter ogólny, wpływając na poziom całej reakcji pigmentacji, a nie tylko na rodzaj wytwarzanego pigmentu: czarny, brązowy lubi żółty.  Albinizm wywołany jest przez brak enzymu terozynazy przekształcającego prekursor melaniny, L-tyrozynę, w barwnik melaninę.  Albinosy, w przeciwieństwie do myszy odmiany piebald (s/s), posiadają normalne komórki pigmentowe - melanocyty, ale nie syntetyzują melaniny.  

 

Pełny albinizm wywoływany jest przez obecność dwóch recesywnych genów c (c/c). 
Ta kombinacja jest epistatyczna – hamuje ekspresję innych alleli,  zatem  myszy albinotyczne mogą być genetycznie dowolnie umaszczone, a tylko obecność  c/c maskuje wszelkie kolory. 
Tak więc łącząc albinosa nieznanego pochodzenia z myszą wybarwioną nie wiemy, co otrzymamy.
Tu samiec satin o genotypie A/a,B/b,c/c,D, p/p. Gdyby nie był homozygotą c/c byłby odmiany argente satin:

 

Ten samiec z dominującym genem C zamiast c/c byłby czarny: a/a, B,c/c,D,P :

 
jak również ta młoda satynowa samiczka:  a/a, B,c/c,D,P :
                                                                                               

  
Albinizm wpływa na zachowanie:  upośledza refleks, aktywność i zdolności poznawcze myszy.

sobota, 24 listopada 2018

Kropla Miodu, otyła mysz ∗ Honey Drop, obese mouse



















Kropla Miodu, jedyna u mnie mysz mająca imię, a nie tylko numer, to żółta brindla europejska monstrualnej wielkości. Jako nosicielka genu Ay ma skłonność do otyłości. Jest też mniej płodna niż inne myszy - do tej pory dała zaledwie jeden miot.























Kupiłam ją na początku czerwca 2018 jako dorosłą i wyglądała wtedy tak:





















 
 Tu obecnie dla porównania ze szczupłą trzymiesięczną koleżanką:


















 
I na wadze. Zazwyczaj myszy ważą 40–45g. Kropla Miodu jest dwa razy cięższa.



















Karmię ją dokładnie tak, jak pozostałe myszy: mieszanką zbóż na bazie prosa, niewielkim dodatkiem słonecznika, suchej karmy dla szczeniąt, warzywami, gwiazdnicą i koniczyną. Nie dostaje żadnych smakołyków, a jej porcje są ograniczone do zdroworozsądkowych rozmiarów i są takie same jak dla pozostałych myszy.

Argente



Dwaj bracia z jednego miotu różniący się genem p:  jasny, kremowy  - argente - jest homozygotą p/p, ciemny - agouti - nie.



Gen p  to najstarsza mutacja w tym locus,  obecna  jako homozygota p/p  w wielu odmianach barwnych myszy o szarych, kremowych i żółtych odcieniach:  dove, champagne, silver, lavender, apricot i właśnie argente.




Gen P wywołuje silną pigmentację włosów i oczu , gen p ( gen pink-eyed dilution ) rozcieńcza ją.



Daje różowe oczy - inaczej jednak niż u albinosów nie są one absolutnie pozbawione melaniny -  i   silnie blokuje czarny pigment w sierści nie redukując koloru żółtego więc żółte myszy z i bez p/p rożnią się tylko kolorem oczu.



Odmiana argente wbrew nazwie to odcień złoty, a srebrzysty kolor znajduje się u nasady włosów i można go dopiero zobaczyć rozgarniając sierść.



Na zdjęciach wystąpiło rodzeństwo:  C009 - samiec argente i C008 - samiec agouti.