sobota, 9 marca 2019

Red


Czerwoną (żółtą)  sierść myszy mogą zawdzięczać trzem układom genów: Ay/*; e/e  i  kombinacji Avy/*, e/e, która daje czerwone pręgowanie na czerwonej myszy :).  



 

Gen czerwieni  dominującej Ay występuję u problematycznych do hodowania myszy, obciąża je bowiem na wiele sposobów:  to gen letalny i homozygotyczne zarodki Ay/Ay zamierają w szóstym dniu ciąży, zawsze więc myszy z dominującą czerwienią są heterozygotami. Następnie gen ten powoduje szereg schorzeń: osławioną otyłość, która zmniejsza płodność, cukrzycę i skłonność do nowotworów płuc, wątroby, sutka  i  skóry. Jest to więc dość dużo powodów, by decyzję hodowania myszy z dominującą czerwienią uznać za trudną.


Natomiast  homozygotyczna kombinacja e/e takich problemów nie niesie.  Za to jest epistatyczna (dominuje nad ) dla serii genów z grupy agouti, to znaczy, że generalnie prawie wszystkie myszy e/e są czerwone (żółte). Prawie, bo z kolei e/e jest wyłączane przez homozygotę ln dając myszy niebieskawe.



Jednak odcień czerwieni  (żółci) e/e  bywa bardzo różny: ciemny lub jasny, czysty lub przydymiony, bywa rozcieńczony, zdarzają się nawet myszy tak blade, że trudno je czerwonymi nazwać, za to mają ciemniejszy, szaro-brązowawy nalot na grzbiecie. Kolor oczu może być dowolny. Generalnie  młode myszy początkowo mogą wydawać się sobolowe, z  linieniem  jednak kolor się wyrównuje. Oczywiście obecność recesywnego  b,  dającego czekoladę, poprawia każdą czerwień, ale wiele z myszy z recesywną czerwienią nie spełnia standardów.


 Na ostatnim zdjęciu Brindle Mobr z recesywną czerwienią.